Forum BMW3ER Strona Główna
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[E36] Problem z czujnikiem airbag pod fotelem pasażera
Autor Wiadomość
OBOLUK 
don_dolarson



BMW: E36
Silnik: 2.8
Nadwozie: Coupe
Wiek: 34
Dołączył: 14 Wrz 2016
Posty: 124
Skąd: Machu Picchu
Wysłany: 25-01-18, 22:34   [E36] Problem z czujnikiem airbag pod fotelem pasażera

Witam!

Kilka miesięcy temu jeździłem bez siedzenia pasażera, z odłączoną wtyczką od czujnika poduszki pod fotelem rzecz jasna. Lampka na desce od airbagu świeciła się gdy go nie było i gasła kilka minut po włączeniu zapłonu lub wystartowania silnika, a gdy nadszedł czas wsadzenia fotela z powrotem i podłączenia okablowania to lampka nadal się świeciła ale wystarczyło wyczyścić problem w INPA i kontrolki nie widziałem już.

Ostatnio musiałem znowu wyciągnąć fotel do prac blacharskich i odpiąć kabel od czujnika a teraz gdy wszystko złożone już jest i podpięte to kontrolka nie chce zgasnąć. INPA wywala dokładnie ten sam błąd co wcześniej i za każdym wyczyszczeniem błąd wraca. Kontrolka jak już napisałem gaśnie po jakimś czasie od włączenia zapłonu/wystartowania silnika, może po dwóch minutach, może po trzech, a gdy tylko skasuje błąd to gaśnie od razu. Zauważyłem przypadłość, że jeżeli kompa podpiętego mam i jestem w menu czyszczenia/sprawdzania błędów i jestem cały czas podłączony przez oprogramowanie do modułu poduszek powietrznych to lampka nie zapala się z każdym przekręceniem kluczyka a jak tylko wyjdę z modułu airbagu to znowu zaczyna zapalać się za każdym przekręceniem kluczyka.

Przegląd mam w wtorek i głowie się co tu zrobić żeby działało to tak jak ma albo co tu wykombinować do wtorku żeby potem się głowić i to naprawić, tak, żeby nie jechać na przegląd z takim klopsem bo cofną od razu... nawet jak żarówkę na desce wyciągnę to przez kompa dojdą.

Ma ktoś pomysły co tu zrobić? Bezpieczniki dobre to po pierwsze. Czy na kablach ma być stałe napięcie 12V czy od wagi na fotelu jest to uzależnione? Jakieś pomysły? Błędem w INPA sypie "short circuit leake ++" czy coś w tę deseń (teraz nie sprawdzę już dokładnie brzmienia błędu, najwcześniej jutro) ale ten błąd na 100% jest taki sam co gdy fotel rozebrany był za pierwszym razem i musiałem kompa podpiąć żeby pozbyć się kontrolki.
Ostatnio zmieniony przez OBOLUK 29-01-18, 09:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
NextCarJapanCar 


BMW: E36 320i
Silnik: M52
Nadwozie: Sedan
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Wrz 2017
Posty: 143
Skąd: Kielce
Wysłany: 26-01-18, 12:13   

Podepnij emulator maty. może ona padła.

Na przegląd możesz śmiało jechać, świecąca poduszka nie dyskwalifikuje auta z przeglądu.
 
 
OBOLUK 
don_dolarson



BMW: E36
Silnik: 2.8
Nadwozie: Coupe
Wiek: 34
Dołączył: 14 Wrz 2016
Posty: 124
Skąd: Machu Picchu
Wysłany: 26-01-18, 21:26   

Auto zarejestrowane jest za granicą i tutaj niestety nawet kompa podłączają i sprawdzają bo triki z bezpiecznikami czy brakiem żarówek kontrolnych na desce nie są im obce i jest rygor trochę także z błędem airbagu na pewno nie przejdzie przeglądu. Emulator zamówiony. Co mi on da? Błąd zniknie czy po prostu dzięki niemu będę tylko wiedział czy problem leży w macie?
 
 
i_g 


BMW: E36 323i
Silnik: M52B25
Nadwozie: Touring
Pomógł: 64 razy
Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 1020
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 26-01-18, 23:04   

Jeżeli błąd jest w macie to błąd zniknie dzięki emulatorowi;) Można to też zrobić bez "emulatora", ale jak już zamówiłeś to :ok: Obstawiam, że problem będzie rozwiązany.
 
 
NextCarJapanCar 


BMW: E36 320i
Silnik: M52
Nadwozie: Sedan
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 29 Wrz 2017
Posty: 143
Skąd: Kielce
Wysłany: 27-01-18, 00:29   

i_g napisał/a:
Można to też zrobić bez "emulatora", (...)

Bez czyli jak?
 
 
OBOLUK 
don_dolarson



BMW: E36
Silnik: 2.8
Nadwozie: Coupe
Wiek: 34
Dołączył: 14 Wrz 2016
Posty: 124
Skąd: Machu Picchu
Wysłany: 27-01-18, 08:07   

Powiedz ja to zrobić proszę bo przegląd w wtorek a emulator nie zdąży dojść do wtorku.
 
 
i_g 


BMW: E36 323i
Silnik: M52B25
Nadwozie: Touring
Pomógł: 64 razy
Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 1020
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 28-01-18, 23:47   

Najprościej zamiast maty dajesz diodę prostowniczą np. 1n4007 pewnie za jakieś 50gr z elektronicznego;) Nie wiem dokładnie - dawno nie kupowałem. Z tego co pamiętam, a robiłem chyba wg. tego opisu to niebieskie przewód do paska na diodzie, biały przewód z drugiej strony. Ja bym ciął po stronie maty/fotela, bo szkoda by mi było instalacji od strony auta, ale w sumie to bez znaczenia. Już nie pamiętam, jak to jest na kompie, ale wg. opisu z neta fotel wtedy jest zawsze bez sygnału o zajętości. Kondensator ceramiczny 10nF podpięty równolegle (czyli tak samo jak dioda, strony nie mają znaczenia). Da informację do sterownika, że zawsze jest pasażer;) Zaizolować i efekt jak przy emulatorze, albo i lepszy;)
 
 
Hubi 



BMW: 328 cabrio i 320 cabrio
Imię: HUBI
Silnik: 2.8
Nadwozie: Cabrio
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 24 Lip 2010
Posty: 1671
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-01-18, 08:03   

Błąd na pewno sam nie zniknie i będziesz musiał podłączyć komputer żeby go usunąć.
_________________
Hubi
 
 
OBOLUK 
don_dolarson



BMW: E36
Silnik: 2.8
Nadwozie: Coupe
Wiek: 34
Dołączył: 14 Wrz 2016
Posty: 124
Skąd: Machu Picchu
Wysłany: 29-01-18, 08:54   

Wiem, że błąd trzeba wyczyścić przez kompa, a wnioskując po tym co napisałeś to jeżeli problem leży w macie to podłączając emulator po usunięciu błędu już go nie będzie? Generalnie to chodzi mi tylko o przegląd ale jeśli wszystko będzie dzięki temu emulatorowi tak jak ma być i poduszka pasażera wystrzeli kiedy powinna to nie widzę sensu zabawy z rozbieraniem fotela. Jak to jest? Czy to tylko chodzi o pozbycie się błędu?

Takim błędem sypie INPA:

 
 
i_g 


BMW: E36 323i
Silnik: M52B25
Nadwozie: Touring
Pomógł: 64 razy
Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 1020
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 29-01-18, 08:56   

Z pierwszego posta wynika, że kolega jest świadomy jak się kasuję błąd, ale najpierw trzeba obejść przyczynę...
 
 
i_g 


BMW: E36 323i
Silnik: M52B25
Nadwozie: Touring
Pomógł: 64 razy
Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 1020
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 29-01-18, 09:06   

Podobno nawet z kontrolką poduszki wystrzelą, ale jak to się zachowa nikt Ci na 100% zagwarantuje. Dla świetego spokoju po wpięciu emulatora i skasowaniu błędu sprawdziłbym jeszcze w inpie czy widać zajętość fotela, bo może być tak że będzie cały czas pusty i jest ryzyko, że poduszka pasażera nie zadziała. Jak lutowałem kumplowi diodę z kondenstaorem to fotel był cały czas zajęty :ok:
 
 
OBOLUK 
don_dolarson



BMW: E36
Silnik: 2.8
Nadwozie: Coupe
Wiek: 34
Dołączył: 14 Wrz 2016
Posty: 124
Skąd: Machu Picchu
Wysłany: 29-01-18, 09:18   

No właśnie... "podobno" mnie nie zadowala bo poduszka w razie czego może uratować komuś życie a to czy wystrzeli kiedy powinna lub nie to mi to rybka, najważniejsze żeby wystrzeliła kiedy powinna. Nie wiedziałem nawet, że istnieje taka opcja sprawdzenia w INPA. Czy wystarczy wejść w odpowiednie menu i usiąść na fotelu pasażera czy obędzie się bez ciężaru? Zasada emulatora taka sama jak diody prostowniczej?
 
 
i_g 


BMW: E36 323i
Silnik: M52B25
Nadwozie: Touring
Pomógł: 64 razy
Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 1020
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 29-01-18, 10:55   

Tak, w INPA jest ta opcja - po wejściu w sterownik airbag, szukaj w read status. U mnie przy sprawnej macie jak nikt nie siedzi na fotelu pasażera jest biała kropka, jak usiądzie to się zapala, po zejściu pali się cały czas aż do wyłączenia zapłonu. Emulator to nic innego jak dioda i być może ten kondensator w obudowie z gotową wtyczką. Po obejściu maty, z dwóch opcji lepiej mieć cały czas sygnał o zajętości fotela, choć w 20 letnim E36 nikt nie da gwarancji na 100% działanie poduszek. Chyba sam producent przewidyje poduszki na 10 lat...
 
 
OBOLUK 
don_dolarson



BMW: E36
Silnik: 2.8
Nadwozie: Coupe
Wiek: 34
Dołączył: 14 Wrz 2016
Posty: 124
Skąd: Machu Picchu
Wysłany: 30-01-18, 14:35   

Tak to u mnie wygląda w INPA. Nie ma znaczenia czy fotel jest zajęty czy nie. Tyczy się to fotela kierowcy jak i pasażera, cały czas pali się na czarno i pisze ok od samego włączenia zapłonu + ten kod błędu z góry.



Dodam, że odpiąłem tą wtyczkę i kompletnie nic się nie zmieniło z kodem błędu.

 
 
Hubi 



BMW: 328 cabrio i 320 cabrio
Imię: HUBI
Silnik: 2.8
Nadwozie: Cabrio
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 24 Lip 2010
Posty: 1671
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-01-18, 16:48   

Tylko tam są dwie wtyczki w module fotela i musisz podpiąć też drugą
Co do wystrzelenia poduszki to rozpierdzieliłem kiedyś auto a poduszka wystrzeliła na koniec gdzie praktycznie auto stało pionowo bokiem a głowę miałem na szybie. Uśmiałem się z działania poduszki. Jednemu wystrzeli przy niewielki uderzeniu innemu nie wystrzeli po dużym dzwonie
_________________
Hubi
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Forum www.bmw3er.pl powered @ 18.01.2008
Kontakt: bmw3er@bmw3er.pl
Strona wygenerowana w 0.04 sekundy. Zapytań do SQL: 15