Forum BMW3ER Strona Główna
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[e36] m52b25 płyny eksploatacyjne
Autor Wiadomość
Requelt 


BMW: E36
Imię: Patryk
Nadwozie: Sedan
Dołączył: 02 Sie 2014
Posty: 54
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 18-02-19, 10:16   [e36] m52b25 płyny eksploatacyjne

Witam! Przychodzi wiosna i czas wymiany podstawowych płynów mam kilka pytań odnośnie tego co i jak .

Na pierwszy rzut - płyn wspomagania: na korku ATF odkręciłem żeby sprawdzić kolor lecz czerń ukazała się mym oczą. Stwierdzam, ze chyba poprzedni właściciel nie zwracał na to uwagi . Druga sprawa jest tak, ze przy kręceniu kierownica zaczęła „zgrzypiec” i słychać to szczególnie z lewej strony ruszając kołem. Czy to może być wina zużytego płynu wspomagani?
Jaki wgl płyn należy zlać na nowo przekopałam trochę internetu i wszedzie co innego choć często pojawiał się odpowiedz ATF D2 lecz dla spokoju wole zapytać ?

Sprawa numer dwa- olej skrzyni biegów tutaj raczej bardziej interesuje mnie jaki konkretnie.

Trzecia rzecz olej silnikowy - aktualnie mam zalane motul 10w40 oczywiście wszystko jest w porządku lecz z tego co się orientuje to zaleca się lanie 5w40 . I nie wiem czy jest sens to zmieniać czy nie ? Auto 320k przebiegu.

Pozdrawiam !
 
 
Dav 



Imię: Dawid
Silnik: M52B20
Nadwozie: Touring
Pomógł: 48 razy
Wiek: 32
Dołączył: 16 Lut 2011
Posty: 2555
Skąd: Białystok
Wysłany: 18-02-19, 15:30   

Requelt napisał/a:
Na pierwszy rzut - płyn wspomagania: na korku ATF odkręciłem żeby sprawdzić kolor lecz czerń ukazała się mym oczą.

Czarny kolor i zapach spalenizny to oznaka, że płyn należy wymienić :) Ale w sumie nic dziwnego, że mało kto tam zagląda bo dostęp jest bardzo słaby.

Requelt napisał/a:
Jaki wgl płyn należy zlać na nowo przekopałam trochę internetu i wszedzie co innego choć często pojawiał się odpowiedz ATF D2 lecz dla spokoju wole zapytać ?

Ja wlałem dokładnie to co zaleca na swojej stronie castrol Castrol Transmax Dex III Multivehicle

Requelt napisał/a:
Sprawa numer dwa- olej skrzyni biegów tutaj raczej bardziej interesuje mnie jaki konkretnie.

To samo, odpowiedz znajdziesz na stronie producenta Castrol 75W80

Requelt napisał/a:
Trzecia rzecz olej silnikowy - aktualnie mam zalane motul 10w40 oczywiście wszystko jest w porządku lecz z tego co się orientuje to zaleca się lanie 5w40 . I nie wiem czy jest sens to zmieniać czy nie ? Auto 320k przebiegu.


Moim zdaniem jest sens zmieniać na 5w40 a jeśli silnik jest w dobrej kondycji to tym bardziej. Na pewno odczujesz róznice w zimne dni podczas porannego rozruchu no i vanosowi będzie lżej.

Co do doboru oleju to wystarczy wejść na strone producenta i przejść do katalogu, wszystko będzie wypisane czarno na białym czy to valvoline, castrol, motul itp. każdy producent ma swój katalog.
_________________

 
 
Requelt 


BMW: E36
Imię: Patryk
Nadwozie: Sedan
Dołączył: 02 Sie 2014
Posty: 54
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 21-02-19, 21:22   

Ok zapoznałem się z tym co napisałeś i tak: wszedłem akurat na katalog motula z tego względu ze jeżdżę na tym od zawsze i tak:

- płyn do wspomagania z tego co mi wyszukało to :D3
Z tego co rozumiem to olej do skrzyń automatycznych nadaje się tez do wspomagania ?
- olej przekładniowy do skrzyni Skrzynia i pytanie czy odpowiedni gdyż ten twój z Castrola ma inne parametry 🤔

-olej silnikowy na stronie motula są dwa rodzaje 5w40 czym się różnią inewentualnie, który jest lepszy i lepiej pasuje :

https://www.motul.com/pl/...00-x-clean-5w40

Czy
Motul 2
 
 
Requelt 


BMW: E36
Imię: Patryk
Nadwozie: Sedan
Dołączył: 02 Sie 2014
Posty: 54
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 22-02-19, 12:06   

Temat nie dał mi spokoju i przekopałam kilku producentów i z tego co się zorientowałem to olej do skrzyni jak i do wspomagania można chyba zalać taki sam czyli:

-na przykładzie twojego Castrola zaleca on do wspomagania produkt : Castrol Transmax Dex 3 Multivehicle. Lecz wchodząc w zakładkę olej do skrzyń manualnych pojawia się ten sam produkt.

- na przykładzie motula : olej wspomagani jaki zaleca to Motul Dexron III lub Motul Multi ATF
I oba te produkty zalecane tez są do skrzyń manualnych .

Podsumowując mogę kupić 3x 1l - Motul Dexteon III i zalać tym skrzynie jak i wspomaganie ?

Co do oleju silnika to na pierwszym miejscu w większości przypadków pojawia się Motul 8100 x-Clean 5w40 wiec taki chyba wybiorę 2x4l gdyż jak wiadomo do układu wchodzi 6,5l.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Forum www.bmw3er.pl powered @ 18.01.2008
Kontakt: bmw3er@bmw3er.pl
Strona wygenerowana w 0.04 sekundy. Zapytań do SQL: 15