Forum BMW3ER Strona Główna
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[E36] Nagłośnienie do 2500 PLN + pare pytań
Autor Wiadomość
OBOLUK 

BMW: E36
Silnik: 2.8
Nadwozie: Coupe
Wysłany: 06-05-19, 21:34   [E36] Nagłośnienie do 2500 PLN + pare pytań

Gruba akcja. Szykuje się nowe audio do wyposażenia mojego oczka w głowie 328 Coupe.

Do początku jesieni chciałbym wywalić nagrzewnicę (wymiana króćca wody), wygłuszyć dosłownie całe auto od środka z racji tej, że jest prawie puste po pracach blacharsko-lakierniczych, nowa wykładzina wleci - nie cuchnąca jak poprzednia :haha: no i to by było na tyle w skrócie bo reszta to ciąg dalszy tego tematu. Potrzeba nowego sprzętu co zagra. Z przodu w nogach siedzą teraz jakieś lipne 13, w boczkach drzwi podwójne - mniejszy i większy, 8 i 10cm (?), z tyłu siedzą w desce dwa podwójne, wysokie z obudowami, NOKIAN. Wzmacniacz seria w bagażniku. Audio było fabrycznie wyposażone w system HiFi ale niestety pierdzi to troszkę, w szczególności na większej głośności. Nie wiem jak było w 96.

Jak już będę miał rozebraną nagrzewnicę... to słyszałem, że dobrze by było pociągnąć nowe wiązki kabli, na lepsze, nowsze. Czy to prawda? Warto się w to bawić przy moich wymaganiach?

Wymagania mam takie, żeby to dobrze grało przestrzenną głębią, klarownością wokali, wyważonym basem bez dudnienia umcy-umcy, no i dobrą jakością dźwięku, w szczególności przy głośniejszym słuchaniu, za najlepiej 2000PLN ale jeśli będzie warto lub będzie sens inwestowania w coś więcej to 2500 PLN. Jeśli nadal za mało to czekam na propozycje ile by mnie to wyniosło to pomyślę. Znajdzie się coś sensownego w tych pieniądzach? Jakieś propozycje konkretnych modeli? Pomysły na przeróbki mile widziane, na np. większe głośniki. Mam lepkie ręce, zapał, czas i determinację.

Napędzane to będzie radiem Pioneer MVH-X580DAB+, które już mam. Jestem troszkę zielony w tym i tamtym także czekam na Waszą pomoc.
Temat może być długi z racji tej, że to duży projekt renowacji mojej panny i masę pytań, nauki :)

Rozumiem, że bez wzmacniacza do mojego setupu się nie obędzie? Stary won, a zamiast niego nowy wchodzi? Co z tą wiązką kabli co już do niego jest? Przyda się czy rwać? Co do subwoofera, jeżeli będzie trzeba, to planuję go dać za tylne oparcie w bagażniku, bagażnik też wyciszony będzie. Najlepiej aby był przykręcany i wyciągany w razie potrzeby ale żebym nadal mógł grać muzykę a jak nie to sam sobie coś wykombinuję.

Dziękuję z góry i pozdrawiam.

Dav 

Imię: Dawid
Silnik: M52B20
Nadwozie: Touring
Wysłany: 07-05-19, 12:25   

Hah całkiem zabawne bo też szykuje u siebie upgrade audio :)

Cytat:
Jak już będę miał rozebraną nagrzewnicę... to słyszałem, że dobrze by było pociągnąć nowe wiązki kabli, na lepsze, nowsze. Czy to prawda? Warto się w to bawić przy moich wymaganiach?

Tak to prawda, jak chcesz mocne głośniki, które będą napędzane wzmacniaczem to poprowadzenie do nich dobrych kabli jest niezbędne. Dobrymi kablami może być dla przykładu taka propozycja

https://allegro.pl/oferta/hollywood-pro-28-zestaw-kabli-ofc-miedz-21mm2-4ch-7213153269#productReviews

Cytat:
Rozumiem, że bez wzmacniacza do mojego setupu się nie obędzie?

Obeszło by się ale warto zainwestować bo zdecydowanie poprawi to dynamikę. O dobrych midbassach zapomnij bez wzmacniacza i wygłuszenia. Tutaj nie ma się czego bać, podłączenie jest proste, uważam takie prace za świetne zajęcie na długie wieczory. Z odrobiną pomyślunku można to ładnie poprowadzić żeby wyglądało jak OEM.

Ja dla przykładu majstruje coś takiego w moim Turingu e36

Radio PIONEER DEH X7800DAB
Głośniki w sufit HERTZ DCX100.3
Wzmacniacz HERTZ HCP 2 jest to wzmacniacz 2 kanałowy, tylne 10cm głośniki w sufit napędzi radio bez większego problemu. Skupie się jedynie na wzmocnieniu przednich 13cm
Okablowanie https://allegro.pl/oferta/hollywood-pro-28-zestaw-kabli-ofc-miedz-21mm2-4ch-7213153269#productReviews
Głośniki przód FOCAL RSE-130

Jest to zestaw bez większej ingerencji, głośniki w boczkach drzwi zostają i bedą zasilane tak jak głośniki tylne wzmacniaczem z radia. Do tego wcześniej wygłuszyłem co się dało matami butylowymi. W tym co wymieniłem nie będzie mega szału ale będzie spokojnie przebijać fabryczną instalacje jak i jakieś oryginalne harmany z palcem w tyłku. Zdecydowałem sie na woofery w miejsce 13cm głośników przy nogach ponieważ w boczkach drzwiowych będę miał trochę wyższych tonów. Musze się jeszcze przyjrzeć czy da się coś przykombinować z tymi głośnikami ale coś mi się zdaje, że bez modyfikacji których chciałbym uniknąć to nic z tego nie wyjdzie i jednak zostawie tam serię.

Jak lubisz słuchać radia to zainteresuj się jakąś anteną DAB+ , cyfrowa jakość odbioru radia jest sporo lepsza od analoga. Na chwile obecną w technologi cyfrowej nadają chyba wszystkie programy polskiego radia (jedynka, dwójka, trójka itp)

Ostatnio zmieniony przez Dav 14-05-19, 22:02, w całości zmieniany 2 razy  

OBOLUK 

Wysłany: 14-05-19, 18:02   

Okablowaniem zajmę się przy okazji jak deska będzie wybebeszona, a jeśli nie będzie to obejdzie się bez tego. Sam nowy sprzęt za te sianko uważam powinien o niebo lepiej zagrać od tego fabrycznego co teraz jest. Oprócz tego coś muszę dokupić? Kabel do wzmacniacza nowego, np. ten z linku, który podałeś? He, 600W troszkę sporo jak na samochód. Nie wiem czy aż taki efekt jest mi potrzebny w samochodzie. To ma ładnie, wyraźnie grać z przyjebaniem a nie sprawić, że ogłuchnę. W domu 50cm ode mnie w pokoju 14m2 mam 40W RMS stereo i na maks głośności rozwala banie a co to w aucie? Czy o czym my tu rozmawiamy bo nie bardzo rozumiem potrzeby 0.5kWh w samochodzie. Ja nie kumaty w audio za bardzo. Chcę skumać ale potrzebuję nakierowań :P

Tak wygląda u mnie obecnie bagażnik w środku:

Nie wiem czy jest szansa dobrego subwoofera gdyby zabudować go w wnęce. Wygłuszyć wnękę, obić MDF, tylko że z góry mówię głęboko tam nie będzie bo raptem 15cm, minus obicie mdf góra i dół także wychodzi 12-13cm głęboko. Całą tą część mogę przeznaczyć na wzmacniacz albo sub, albo za lewym kielichem gdzie oryginalny wzmacniacz siedzi. Jest też możliwość pomiędzy kielichami zamontować jaką budę ale wolałbym mieć ją mocowaną w aucie w jakiś konkretny sposób aniżeli zabudowywać całość, tak, żeby w razie potrzeby odłączyć, wyciągnąć, złożyć siedzenie i móc coś przewieźć. Tylko taka opcja mnie interesuje za oparciem z tyłu, choć tam najwięcej miejsca jest.

Do radia mam antenę ale nie słucham radia w ogóle, tylko AUX, USB albo Bluetooth.

A co do boczków to co tam kminiłeś? Bo u mnie są w boczku po dwie sztuki i czy coś lepszego tych rozmiarów jest do dostania

Dav 

Wysłany: 14-05-19, 21:56   

Słuchaj, możesz kupić w miarę dobry zestaw odseparowany np FOCAL R-130S2 podłącz to pod jakieś dobre radio i już zagra to o niebo lepiej jak seria i harmany razem wzięte. Jak będzie mało dołożysz wzmacniacz. Waty nie grają wiec nie myśl, że jak coś ma 60wat rms na kanał to ci rozwali te auto, jesli chodzi o głośność to patrz na efektywność głośników w decybelach. Jednak dołożenie wzmacniacza sporo poprawi dynamikę takiego zestawu. Co do suba to nie koniecznie musisz robić zabudowę, popatrz sobie Pioneer ostatnio wypuscił fajne subwoofery aktywne wkładane pod przednie fotele.

Cytat:
A co do boczków to co tam kminiłeś? Bo u mnie są w boczku po dwie sztuki i czy coś lepszego tych rozmiarów jest do dostania

Odpusciłem kombinacje, wmontuje sobie tweetera w trójkąt zaślepiający mocowanie lusterka a na dole będzie woofer od zestawu odseparowanego. Co do okablowania to podałem ci przykład gotowego zestawu, co prawda na 600W ale jest to zestaw oparty na kablach z miedzi beztlenowej, są tańsze zestawy 300W ale tylko na CCA co jest w praktyce aluminium pokryte cienką warstwą miedzi. Ewentualnie sam zmontuj zestaw okablowania, tabele co do grubości przewodów w zaleznosci od mocy maksymalnej wzmacniacza masz ogolniedostepne w internecie.

No i ogolnie to poczytaj sobie ten poradnik
https://fiesta-mk6.pl/caraudio-fiesta-mk6.html

OBOLUK 

Wysłany: 18-05-19, 20:55   

Co masz na myśli przez pojęcie "dobre radio" ? Czy moje obecne jest nie dobre, nie wystarczające? Kabel wzmacniacza, który podałeś zakupię bo do wzmacniacza w takim razie nie mam w ogóle, o ile z oryginalnej wiązki nie będzie można wykorzystać.

Napisałeś: "Dobrymi kablami może być dla przykładu taka propozycja" i wstawiłeś link do kabla od wzmacniacza, a nie przykładu dobrego kabla, którego użyć przy ewentualnym swapie obecnych, głośnikowych. Czy może one są jednak głośnikowe, a nie od wzmacniacza? Jeżeli warto inwestować w wzmacniacz to pewno, że będzie i wolałbym się tym wszystkim zająć zanim zacznę składać wszystko, a nawet, jeśli by wzmacniacz z czasem dokupić jak będzie potrzeba, to już kable gotowe do bagażnika pociągnąć. Co z obecnym wzmacniaczem w takim razie? Na śmietnik? Wiązka oryginalna do rwania też? Pomóżcie się tym zająć :) Dzięki z góry :piwo:

Dav 

Wysłany: 26-05-19, 13:29   

To co ci wysłałem co cały komplet okablowania opartego na przewodach OFC (miedz beztlenowa) i w skład tego wchodzi wszystko co ci jest potrzebne

Kabel zasilajacy
Kabel masowy
kable RCA z koncówkami (podwójnie ekranowane)
Kabel Remonte do wzmacniacza
Kable głośnikowe 2mm
Bezpiecznik z oprawką

Nic więcej ci nie trzeba. Oryginalna wizka głośnikowa jest oparta na cieniutkich przewodach bodajże 0.5mm co jest stanowczo za mało jeśli planujemy wrzucic głosniki 50W RMS i zasilic je wzmacniaczem, przy takiej mocy niezbędnym minimum było by 1.5mm przekroju kabla. Oryginalne przewody 0.5mm zostawił bym w aucie na wszelki wypadek jakbyś kiedyś chciał wrócic do serii (np przy sprzedazy auta) a obok puścić nowe przewody 1.5mm lub 2mm. Twoje radio jest jak najbardziej OK nadaje się bardzo dobrze. Jeśli nie planował byś wzmacniacza wtedy spokojnie wystarczą oryginalne kable głośnikowe. Moc RMS nawet tych dobrych jednostek to około 20-25W RMS i taka moc starcza na kable o przekroju 0.5mm

Znasz dobrze angielski? Jesli tak to pewnie takie video Ci trochę rozjaśni sprawę

https://www.youtube.com/watch?v=ViY4vGoYYDw

Yeti 
Nowy User - Witamy ;)

BMW: E46
Imię: Przemek
Silnik: m52tub20
Wysłany: 27-05-19, 10:23   

OBOLUK napisał/a:
He, 600W troszkę sporo jak na samochód. Nie wiem czy aż taki efekt jest mi potrzebny w samochodzie. To ma ładnie, wyraźnie grać z przyjebaniem a nie sprawić, że ogłuchnę. W domu 50cm ode mnie w pokoju 14m2 mam 40W RMS stereo i na maks głośności rozwala banie a co to w aucie? Czy o czym my tu rozmawiamy bo nie bardzo rozumiem potrzeby 0.5kWh w samochodzie. Ja nie kumaty w audio za bardzo. Chcę skumać ale potrzebuję nakierowań

home audio a car audio to różne światy. Efektywność głośników stricte do auta jest 2-3x krotnie niższa niż domówek. Jak w domu starcza ci 40wat to w aucie to zniknie. Po za tym 600wat to dla poboru wzmacniacza a nie wyjściowej mocy, wzmacniacze w klasie AB mają efektywność ok 50%.

na początku przygody z CA zaczął bym od tego działu http://www.strefacaraudio...tkuj%C4%85cych/

Odpowiedz do tematu